symbol

Nami odporúčaná lokalita je na španielskom pobreží - Costa Blanca.


(od Alicante 50 km na sever i na juh)

Proces kúpy nehnuteľnosti na španielskom pobreží v spolupráci s našou realitnou kanceláriou


1.

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE, ZOZNÁMENIE SA S LOKALITOU


Aký typ nehnuteľnosti hľadáme?
Ktorá lokalita najlepšie spĺňa Vaše predstavy a potreby?
Aké sú osobné nároky na štandard vybavenia nehnuteľnosti a jej blízkeho okolia?
Aký je účel obstarania nehnuteľnosti?


Pred kúpou nehnuteľnosti na Costa Blanca Vám odporúčame zorientovať sa v lokalite.
Ideálne je prebádať ju, navnímať atmosféru, more, pláže, ochutnať ju nielen očami, ale i chuťovými bunkami, aby ste získali prehľad o tom, čo pobrežie ponúka. Osobná skúsenosť je na nezaplatenie!
Dôležitý fakt pri výbere lokality je účel obstarania nehnuteľnosti. Bude nehnuteľnosť ďalej využívaná na súkromné účely – rodinne, príležitostne, na trvalé bývanie, alebo má byť budúcim nástrojom pre produkovanie pasívneho príjmu – turistický prenájom?
V neposlednom rade ide o preferencie na typ – byt, dom, rodinná vila, novostavba, z druhej ruky, budúca výstavba.

2

VÝBER NEHNUTEĽNOSTI


Osobná návšteva (odporúčaná dĺžka vašej prvej cesty je 5-7 dní)
Online nákup


Na našej webovej stránke Bývaj v Španielsku nájdete prehľad o cenách a zároveň možnostiach. Ponuka nehnuteľností na stránke je orientačná. Veľké množstvo ponúk na webe neuvidíte - zostáva tzv. “podpultových“. V spolupráci s viacerými renomovanými partnermi priamo na pobreží dokážeme zohnať akúkoľvek ponuku na základe zvolených kritérií. Ponuky nehnuteľností na predaj aktualizujeme každé dva týždne.

3

ZÍSKANIE ČÍSLA - NIE, OTVORENIE ÚČTU V BANKE


NIE - daňové/ identifikačného číslo cudzinca je potrebné získať v čase pred podpisom kúpnej zmluvy a to pre všetky úradné a bankové úkony a platby. S postupom pri vybavení čísla NIE Vám ochotne poradíme a pomôžeme. Ďalším nevyhnutným krokom je založenie miestneho bankového účtu.


S nami získate 100 % servis! Sme Vaším zástupcom, ktorý bude asistovať a hájiť Vaše záujmy na mieste obhliadky, u notára, v rámci hypotekárneho a bankového servisu, pri úradných prekladoch všetkých dokumentov, prípadne pre iné potrebné náležitosti.

4

VÝBER NEHNUTEĽNOSTI, ZAPLATENIE REZERVAČNĚHO POPLATKU


Rezervačná zmluva slúži na rezerváciu ceny a stiahnutie vybranej nehnuteľnosti z predaja. Výška zálohy je odvodená z ceny nehnuteľnosti. Rezervačná zmluva obsahuje základné náležitosti a podmienky transakcie - kúpna cena, termín podpisu kúpnej zmluvy, kompletné údaje k nehnuteľnosti a údaje zmluvných strán.

5

PRÍPRAVA A PODPIS KÚPNEJ ZMLUVY

Príprava kúpnej zmluvy alebo spísanie zmluvy o budúcej kúpnej zmluve dáva priestor k prevereniu nehnuteľnosti na všetkých relevantných úradoch (kataster, mestský úrad, stavebný úrad atď.). Špeciálne sú ošetrené detailné podmienky transakcie a právny stav nehnuteľnosti.
Podpis kúpnej zmluvy prebieha vždy u notára. Vyplatenie kúpnej ceny sa deje súčasne - bankovým šekom. Celý proces prebieha za našej prítomnosti a asistencie.

6

ODOVZDANIE KĽÚČOV A PREPIS NEHNUTEĽNOSTI

Notár prevedie zmenu zápisu v katastri nehnuteľností dodatočne, avšak majiteľmi sa stávate ihneď podpísaním kúpnej zmluvy a zaplatením kúpnej ceny, kedy Vám budú odovzdané kľúče od Vašej novej nehnuteľnosti.

Proces kúpy

Odpovede na najčastejšie otázky

Otázka

Prečo je španielske pobrežie Costa Blanca vhodné na kúpu nehnuteľnosti?

Pobrežie Costa Blanca sa nachádza na juhu Španielska, kde je vyše 300 slnečných dní ročne, čo znamená, že nehnuteľnosť má využitie takmer počas celého roka. Nie je problém tu stráviť Vianoce, Silvestra alebo zimné prázdniny, lebo je tu cez deň príjemných 20 stupňov. Slováci si pochvaľujú dostupné lety z Viedne, Budapešti, Prahy i Pardubíc. Letecky sa sem dostanete za 2,5 hodiny. Spiatočné letenky stoja mimo top sezónu 50-100 eur. Letisko pri Alicante sa nachádza v strede pobrežia Costa Blanca, čiže cesta do cieľa na mieste potrvá menej ako hodinu. Costa Blanca je od Slovenska vzdialená 2400 kilometrov, čo sa dá v prípade potreby zvládnuť aj autom. Buď sa striedajú vodiči, alebo si urobíte na noc prestávku. Azúrové pobrežie, talianska Liguria alebo Provensalsko sú na to ako stvorené.
Otázka

Koľko stoja nehnuteľnosti na Costa Blanca? Aké sú dane a ďalšie poplatky?

Cena závisí od lokality, rozlohy i vybavenia. Ceny nehnuteľností vhodných pre zahraničných klientov začínajú na sume 90-tisíc eur a navyšujú ich benefity ako vzdialenosť od mora, parkovanie, bazén, záhrada či ihrisko. Vo všeobecnosti sú ceny nehnuteľností rovnaké alebo nižšie ako v Bratislave či krajských mestách. Konkrétne v oblasti Benidorm a Torrevieja sú o 20-30 percent lacnejšie. Našou prioritou je nájsť klientovi nehnuteľnosť na mieru. Daň z nadobudnutia nehnuteľnosti je vo výške 10 percent z kúpnej ceny. Ďalšie náklady (notár, prepis energií) stoja ďalšie maximálne 4 percentá z ceny nehnuteľnosti.
Otázka

Ako sa realizujú obhliadky a samotná kúpa? Online alebo osobne?

S našimi klientmi komunikujeme osobne alebo telefonicky. Uprednostňujeme osobný kontakt, lebo sa s klientom otvorene porozprávame, povieme si priority a už na základe prvej analýzy im vieme poslať niekoľko vhodných ponúk. Buď si vyberú z našej aktuálnej ponuky na predaj alebo im pohľadáme nehnuteľnosti na mieru. Spolu vyberieme niekoľko vhodných tipov, môžeme absolvovať videobhliadky a v prípade záujmu dohodneme niekoľko obhliadok na konkrétny termín, kedy sa kupujúci dostaví do Španielska a fyzicky nehnuteľnosti spolu navštívime. Väčšinou si kupujúci vyberie, ale ak náhodou nie, tak celý proces môžeme zopakovať o niekoľko týždňov, keď sa na základe absolvovaných obhliadok a nových skúseností klienta zameriame na konkrétnejšiu lokalitu a konkrétnejšie požiadavky. Kúpa nehnuteľnosti v Španielsku si vyžaduje fyzickú prítomnosť pri podpise zmluvy. Čiže treba do Španielska vycestovať dva alebo trikrát.
Otázka

Čo potrebujem ku kúpe nehnuteľnosti v Španielsku?

Podmienkou kúpy nehnuteľnosti v Španielsku je NIE – identifikačné číslo cudzinca, na základe ktorého si založíte účet v banke, zabezpečujete komunikáciu s úradmi. Získate ho na polícii v Španielsku alebo na španielskom konzuláte v Bratislave. Po vybratí nehnuteľnosti sa zaplatí záloha. Jej výška súvisí s kúpnou cenou nehnuteľnosti, väčšinou je to 5.000 eur. Treba rátať aj s poplatkami u notára, prekladmi dokumentov, prepisom energií a komunitných poplatkov, ktoré sa väčšinou vyšplhajú na úroveň 1000 - 1300 eur. Kupujúci si prevedie finančné prostriedky zo Slovenska na bankový účet v Španielsku, z ktorého neskôr kúpnu cenu za nehnuteľnosť uhradí formou šeku. Kúpnu zmluvu zaisťuje notár, pred ktorým ju obe strany aj podpisujú. V deň podpisu sa stávate majiteľom a nehnuteľnosť je vám hneď aj odovzdaná.
Otázka

Dá sa nehnuteľnosť ďalej prenajímať?

K prenájmu nehnuteľnosti rodine, priateľom a známym licenciu nepotrebujete, ak však plánujete prenajímať cez komerčné internetové portály ako Booking alebo Airbnb potrebujete licenciu, ktorá stojí 400 eur. Plus sa platí daň mestu, ktorá je individuálna, približne 10%. Ceny prenájmov sa pohybujú v mimosezóne od 250 eur za týždeň alebo v sezóne od 50 eur na noc a viac, podľa veľkosti, vybavenia, lokality a benefitov ako parkovanie, ihrisko, grilovanie či bazén. V takom prípade vyjde noc aj 200 eur. Pri rodinných domoch na pláži aj viac. Zástupca našej realitnej kancelárie s vami možnosť prenájmu, cien a výnosu skonzultuje pred samotnou kúpou. Príjmy z prenájmu musíte uviezť v daňovom priznaní a zaplatiť dane vo výške 19 percent.
Otázka

Aké sú bežné prevádzkové náklady na nehnuteľnosť?

Za apartmán sa platí naše tzv. inkaso 70 – 130 eur. (70 eur za 2-3 izbový byt a 130 eur v prípade, že je k dispozícii aj garáž, spoločný bazén a záhrada) plus poplatky za vodu a elektrinu. Poistenie vychádza na približne 200 eur ročne, daň z nehnuteľnosti 150-450 eur ročne, odvoz odpadu 60-100 eur ročne. Ceny uvádzame za nehnuteľnosť v hodnote 100.000-150.000 eur.
Otázka

Aká je výška odmeny pre realitnú kanceláriu?

Odmena sa našej kancelárií platí až po kúpe nehnuteľnosti a to vo výške troch percent z kúpnej ceny. Ak s vami strávime čas pri obhliadkach a vy si nakoniec nevyberiete, tak nič neplatíte. Ak si náš klient nevyberie z prvej várky ponúk, ale vieme, čo hľadáme a v ktorej lokalite, tak aktívne vyhľadávame vhodné ponuky v konkrétnych lokalitách a máme v tom dobrú úspešnosť. Ďalšou službou, ktorú ponúkame na vyžiadanie je 1-dňový výlet do vybranej lokality. Prevedieme vás okolím, spoznáte zákutia, nasajete atmosféru a urobíte si obraz. Za 8-10 hodinovú exkurziu si účtujeme 200 eur. Ak by ste to mali absolvovať bez sprievodcu, trvalo by vám to oveľa dlhšie a určite by ste ani neobjavili všetko.

Máte otázku ku kúpe nehnuteľnosti na pobreží Costa Blanca? Ozvite sa nám.

Súhlas so spracovaním osobných údajov

Dotknutá osoba v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona č. 18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len ,,ZoOOÚ“) potvrdzuje správnosť a aktuálnosť svojich osobných údajov uvedených v kontaktom formulári. Dotknutá osoba týmto čestne vyhlasuje, že udeľuje prevádzkovateľovi svoj výslovný, slobodný, vážny a bezvýhradný súhlas so spracúvaním jej osobných údajov v rozsahu: meno, priezvisko, telefonický kontakt, e-mailová adresa na účel kontaktovania dotknutej osoby ako záujemcu o spoluprácu v informačnom systéme sprostredkovateľa ,,klienti“ počas doby 180 dní od udelenia tohto súhlasu. Dotknutá osoba má právo kedykoľvek odvolať tento súhlas so spracovaním osobných údajov rovnakým spôsobom, akým ho udelila. Odvolanie súhlasu nemá vplyv na zákonnosť spracúvania osobných údajov založeného na súhlase pred jeho odvolaním. Práva dotknutej osoby vymedzujú najmä §§ 19 – 30 ZoOOÚ. Práva a povinnosti sprostredkovateľa, ako prevádzkovateľa, vymedzujú najmä §§ 31 – 46 ZoOOÚ. Dotknutá osoba potvrdzuje, že sprostredkovateľ splnil svoju oznamovaciu povinnosť v rozsahu požadovanom ZoOOÚ. Dotknutá osoba berie na vedomie, že na zabezpečenie toho, že spracúvanie jej osobných údajov sa vykonáva v súlade so ZoOOÚ sprostredkovateľ prijal primerané technické, organizačné a personálne opatrenia zodpovedajúce spôsobu spracúvania osobných údajov, pričom zobral do úvahy najmä použiteľné technické prostriedky, dôvernosť a dôležitosť spracúvaných osobných údajov, ako aj rozsah možných rizík, ktoré sú spôsobilé narušiť bezpečnosť alebo funkčnosť jeho informačných systémov. Sprostredkovateľ bude s osobnými údajmi dotknutej osoby zaobchádzať a nakladať v súlade s platnými a účinnými právnymi predpismi.